שותפים לדרך

אגף א', חינוך על יסודי, משרד החינוך

אגף א' חינוך על יסודי פועל בתוך המנהל הפדגוגי ומתאם מהלכים פדגוגיים במוסדות החינוך שבתחום אחריותו, עם אגפי הגיל האחרים ועם אגפים מקצועיים נוספים.

האגף מקדם את פעילותו החינוכית בשיתוף פעולה עם יחידות המטה השונות שבמשרד, עם המחוזות ועם הבעלויות האחראיות על מוסדות החינוך.

אגף א' חינוך על יסודי פועל לבניית מערכת הוראה – למידה-  מקצועית, המתחשבת בשונות ומאפשרת התקדמות והגעה למצוינות אישית.

המינהל לחינוך התיישבותי פנימייתי ועליית הנוער

חזון המינהל הוא פיתוח והפעלת תשתית ארצית ליישום פתרונות חינוכיים הוליסטיים וחדשניים בקרב אוכלוסיות מהמרחב הכפרי - מועצות אזוריות, אוכלוסיות יעודיות חלקם מהפריפריה החברתית והגאוגרפית (פנימייתי מלא/חלקי) ובקרב אוכלוסיות בתהליכי עלייה וקליטה. מתוך ראייה רחבה של צורכי החברה המשתנים ומתן מענה לשם מימוש הפוטנציאל של כל התלמידים.

משרד החקלאות ופיתוח הכפר

המשרד האחראי מטעם הממשלה על החקלאות והמרחב הכפרי. בין פעילויותיו העיקריות של המשרד: תכנון ופיתוח ההתיישבות, החקלאות והכפר, מתן שירותים וטרינריים, שימור קרקע וניקוז. המשרד משתף פעולה עם גופים ציבוריים.

בת שלמה

יקב בת שלמה הינו יקב בוטיק איכותי, בבעלות משפחת וורטמן, הממוקם במושבה בת שלמה הנמצאת בשוליו הדרומיים של הר הכרמל ליד זיכרון יעקב ובנימינה. היקב שם דגש על יינות איכותיים לבנים המיוצרים כולם מחלקות בבעלות היקב (כ-28 דונם של כרמים חדשים אשר נטעו בבת שלמה).

יקב בת שלמה מתמחה ביין סוביניון בלאנק ובעתיד ייצר גם יינות אדומים.

אפיקי מים

אגודת מים המספקת מים לעמק המעיינות הכוללת חמישה עשר קיבוצים וארבעה מושבים.

משקי עמק בית שאן

ארגון קניות משקי עמק בית שאן נוסד כאגודה שיתופית בשנת 1946 וחברים בו 16 קיבוצים מעמק בית שאן והגלבוע ,מטרותיו העיקריות היו "לארגן ולאחד את המשקים לשם פעולות משותפות בתחום הכלכלה, התרבות, הבטחון מתוך שאיפה לשפר את מצב החברים... לעסוק בפעולות התישבות בעמק בית שאן, ולקדם את התפתחותו ושגשוגו של האיזור מבחינה כלכלית ומשקית" (מתוך תקנון האגודה).

עמק המעינות

"עמק המעיינות" המשתרע מעמק הירדן בצפון ועד נחל בזק בדרום, מהגלבוע במערב ועד נהר הירדן במזרח, הוא אחת מפנינות הטבע המיוחדות והיפות בישראל.
שפע המעיינות (כ- 40 במספר) הביאו לעמק מתיישבים לאורך כל ההיסטוריה האנושית כולה.
כיום מונה אוכלוסיית העמק 12,500 אלף תושבים החיים בכבוד הדדי וסובלנות ב- 24 יישובים בהם 16 קיבוצים (מהם 6 דתיים), 6 מושבים, מושבה וכפר לשיקום נפגעי סמים ואלכוהול.

 

קיבוץ טירת צבי

טירת צבי, הקיבוץ הדתי הראשון בישראל ובעולם, נמצא בפתחו של גן-עדן, בדרום עמק בית שאן. הקיבוץ עלה על הקרקע בשנת 1937 כאחד מיישובי "חומה ומגדל" ומאז, הפכו אותו חבריו לגן מלבלב ופורח בגבולה המזרחי של מדינת ישראל.

טירת צבי הינו הקיבוץ הדתי הראשון שעלה על הקרקע, במסגרת תנועת 'הקיבוץ הדתי'. תקוותם וחזונם של המייסדים היו להגשים הלכה למעשה את חזון 'תורה ועבודה'. הקיבוץ נקרא על שמו של מבשר הציונות, הרב צבי הירש קלישר ודרך תורה עבודה, היא דרכו של הקיבוץ עד עצם היום הזה. בשנת תשע"ה קיבלה טירת צבי לתוכה את תכנית רגבים אשר חניכיה מגשימים בדרך חינוכם את רעיון תורה ועבודה

ביובי

ביו-בי הינו מפעל ייחודי המגדל ומיישם חרקים ואקריות מועילים לצרכים חקלאיים. על אלה נמנים אויבים טבעיים להדברה ביולוגית של מזיקים, דבורי בומבוס להאבקה טבעית במבנים סגורים ובשטחים פתוחים, וכן גלמים מעוקרים של זבובים זכרים וזבובים זכרים מעוקרים לפיזור בשטחים חקלאיים. המפעל בבעלות קיבוץ שדה אליהו, תום בר ותום אחזקת ונכסים וממוקם בשדה אליהו שבעמק המעיינות.

accessibility